PORTSMOUTH CTL CIRCUITS
PROMOTED BY PORTSMOUTH CYCLE TRACK LEAGUE
at the Mountbatten Centre, Portsmouth
Results Wednesday 10th July 2013
YOUTHS U10/U8 Series Overall
1st Isabella ESCALERA Hillingdon Slipstreamers
2nd Isaac WARRINGTON Southdown Velo
3rd Izzy BRICKELL Fareham Wheelers CC
4th Felix BARROW Portsmouth North End Cycling Club
5th Adam POTTER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
7th Marshall THOMPSON Andover Wheelers
8th Lilly THOMPSON Andover Wheelers
8 Starters
YOUTHS U12 Series Overall
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers CC
5th Matthew DAY Fareham Wheelers CC
6th Isaac ELLIOTT Solent Pirates
7th Ellen FLEWETT Solent Pirates
8th Callum KING Portsmouth North End CC
9th Connor ENGLAND Portsmouth North End CC
10th Amelia CLARK BC PM South
10 Starters
YOUTHS U16/U14 Series Overall
1st Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC
2nd Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers CC
3rd Aaron THOMPSON Portsmouth North End CC
4th Sam GARDNER Southdown Velo / Hunters Springs
5th Theo WEBB VC Venta
6th Charlie COOPER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
7th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
8th Alex CROSS Oakley Pedalers
9th James BRICKELL Fareham Wheelers CC
10th Tim GOODHEAD Fareham Wheelers CC
11th James SAUNDERS i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
12th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
13th William COOPER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
14th Joey SAYNER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
15th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
16th Luke KINCART Portsmouth North End CC
16 Starters
SENIORS~ 3/4/J3/J4 Series Overall
1st James MICKELBURCH London Dynamo 40 mins + 3 laps
2nd Peter KITCHING Team Wiggle st
3rd Rick GARMAN Fareham Wheelers CC st
4th Daniel STEPHENS JMJcycles st
5th Fraser HOUSTON Team Quest – The Bike Shop st
6th Peter DAY Fareham Wheelers CC st
7th Frank KILSBY Hargroves CC st
8th Luke STACE i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
9th Norman MELLORS JMJCycles st
10th Russ DAVIES VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
11th Cameron THOMPSON Andover Wheelers st
12th Pete BIELBY UK Biking-Primera st
13th Aaron KIRK i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
14th Dave COOPER Vectis Roads Cycling Club st
15th Steve NICHOLSON Portsmouth North End CC st
16th Antony GRABHAM Fareham Wheelers CC st
17th Matthew LEARY In Gear RT st
18th Jerry LAMBERT JMJCycles st
19th Finn SPRACKLING Southdown Velo st
20th Thomas GOODYER Portsmouth North End CC st
21st Tom COOMBS i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
22nd Stuart WILLIS Club Velo Victor Malaga st
23rd Jon HEALEY i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
24th Rob MOUNTAIN Blazing Saddles Cycles st
25th David HARDING JMJcyles st
26th James BRAID Team Wiggle st
27th Oliver BERNEY BC PM – South st
30 Starters
SENIORS~ E/1/2/3/J1/J2/J3 Series Overall
1st Henry LATIMER awcycles.co.uk 50 mins + 5 laps
2nd Jon CANNINGS i-ride.co.uk st
3rd Toby NEAVE VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
4th Richard PHILLIPS-SCHOFIELD Hantspol CC @ 1 lap
5th Jay EASTWOOD Primera Sports.com st
6th Simon BROOKS VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
7th Ashley MORRIS Fareham Wheelers CC st
8th Ben SIMMONS Team Wiggle st
9th Pete WAGER Felt Colbornes Hargroves RT st
10th Joe DONOHUE Fareham Wheelers CC st
11th Seb OTTLEY VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
12th Gareth DICKINSON Farnborough & Camberley Cycling Club st
13th Rob BOLWELL VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
14th Mike SCOTT Peter Hansford Racing st
15th James JONES Beeline Cycles RT st
16th Paul HELYER Blazing Saddles Cycles st
17th Ian LEGG Primera Sports.com st
18th Stuart THOMPSON Andover Wheelers st
19th Brook ELGIE Peter Hansford Racing st
20th Andrew GOUGH JMJcycles
21st Pete HUMPHREYS Royal Air Force CC
22nd Jerry COLLINGWOOD Portsmouth North End CC
23rd Andrew Carter Portsmouth North End CC
27 Starters