PORTSMOUTH CTL CIRCUITS
PROMOTED BY PORTSMOUTH CYCLE TRACK LEAGUE
at the Mountbatten Centre, Portsmouth
Results Wednesday 11th September 2013
YOUTHS U10/U8 Series Overall
1st Isaac WARRINGTON Southdown Velo
2nd Jack CROMIE i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
3rd Felix BARROW Meon Valley Cycling Club
4th Adam POTTER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
5th Jack GRABHAM Fareham Wheelers CC
6th Max FRANCIS Salisbury Road and Mountain CC
7th Megan FARRER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
7 Starters
YOUTHS U12 Series Overall
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers CC
4th Owen GILES Portsmouth North End CC
5th Sam FREEMAN Solent Pirates
6th Matthew DAY Fareham Wheelers CC
7th Connor ENGLAND Portsmouth North End CC
8th Callum KING Portsmouth North End CC
9th Max MULLEN Solent Pirates
10th Amy PERRYMAN Solent Pirates
11th Ellen FLEWETT Solent Pirates
12th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
13th Eli TUCKER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
13 Starters
YOUTHS U16/U14 Series Overall
1st Joe TRUMAN i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC
3rd Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers CC
4th Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
5th Charlie COOPER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
6th Robert PANTER Portsmouth North End CC
7th Aaron SMITH Southdown Velo
8th Bradley PRYER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
9th Doug TANDY Fareham Wheelers CC
10th Alex CROSS Oakley Pedalers
11th Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
12th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
13th William COOPER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
14th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
15th Tim GOODHEAD Fareham Wheelers CC
16th Alex COLLINS Fareham Wheelers CC
17th Kara PERRYMAN Solent Pirates
18th Karl MATHER Portsmouth North End CC
19th Saran MULLEN Solent Pirates
20th Zena HEALEY Fareham Wheelers CC
20 Starters
SENIORS~ 3/4/J3/J4 Series Overall
1st Jack FERRELL Southdown Velo / Hunters Springs 40 mins + 3 laps
2nd Dave COOPER Vectis Roads Cycling Club st
3rd Norman MELLORS JMJCycles st
4th Cameron THOMPSON Andover Wheelers st
5th Andy REDDING i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
6th James ASH JMJcyles st
7th Jerry LAMBERT JMJCycles st
8th Ian HAYDEN Wightlink-LCM Systems RT st
9th Paul GILES Portsmouth North End CC st
10th Andy PAGE Portsmouth North End CC st
11th Jim HAMILTON i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
12th Rick GARMAN Fareham Wheelers CC st
13th Peter HAILWOOD Fareham Wheelers CC st
14th Shaun SMART Southdown Velo / Hunters Springs st
15th Thomas GOODYER Portsmouth North End CC st
16th Frank KILSBY Hargroves CC st
17th Antony GRABHAM Fareham Wheelers CC st
18th Mike ANDERSON VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
22 Starters
SENIORS~ E/1/2/3/J1/J2/J3 Series Overall
1st Robert McCARTHY Pedal Heaven RT 50 mins + 5 laps
2nd Joe DONOHUE Fareham Wheelers CC st
3rd Tim ELVERSON Pedal Heaven RT st
4th Lewis ATKINS Pedal Heaven RT st
5th Jozef METELKE Beeline Cycles RT st
6th Jon CANNINGS i-ride.co.uk st
7th Stuart THOMPSON Andover Wheelers st
8th Al MURISON Equipe – CMI st
9th Francis CADE Pedal Heaven RT st
10th Anders CHRISTENSEN Pedal Heaven RT st
11th Mike LANCASTER VC Meudon st
12th Mike SCOTT Peter Hansford Racing st
13th Toby NEAVE VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
14th Hugo WALTERS New Forest CC st
15th Jake MARTIN Pedal Heaven RT st
20 Starters