PORTSMOUTH CTL CIRCUITS
PROMOTED BY PORTSMOUTH CYCLE TRACK LEAGUE
at the Mountbatten Centre, Portsmouth
Results Wednesday 21st August 2013
Unfortunately the Youth U16/14 event was scrapped due to the incident that took several of them out, they are all walking wounded
YOUTHS U10/U8 Series Overall
1st Isabella ESCALERA Hillingdon Slipstreamers
2nd Jack CROMIE i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
3rd Adam POTTER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
4th Jack GRABHAM Fareham Wheelers CC
5th Megan FARRER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem
6th Marshall THOMPSON Andover Wheelers
7th Lilly THOMPSON Andover Wheelers
7 Starters
YOUTHS U12 Series Overall
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Sam FREEMAN Solent Pirates
3rd Harry DRIDGE Southdown Velo / Hunters Springs
4th Callum KING Portsmouth North End CC
5th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Connor ENGLAND Portsmouth North End CC
7th Thomas GREEN Portsmouth North End CC
7 Starters
SENIORS~ 3/4/J3/J4 Series Overall
1st Matthew BUBEAR South Down Bikes 40 mins + 3 laps
2nd Jack FERRELL Southdown Velo / Hunters Springs st
3rd Tom KIRK i-ride.co.uk st
4th Jerry LAMBERT JMJCycles st
5th Frank KILSBY Hargroves CC st
6th Andy REDDING i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
7th Norman MELLORS JMJCycles st
8th Andy PAGE Portsmouth North End CC st
9th Jed WEBBER Andover Wheelers st
10th Rob SHERRIN A3crg st
11th Daniel STEPHENS JMJcycles st
12th Andrew WEIGHILL New Forest CC st
13th James ASH JMJcyles st
14th Matt CLEAVER Southdown Velo / Hunters Springs st
15th Alex HARDING Andover Wheelers st
16th Dave COOPER Vectis Roads Cycling Club st
17th Dominic MAXWELL Worthing Excelsior st
18th Steve NICHOLSON Portsmouth North End CC st
19th Russ DAVIES VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
20th Antony GRABHAM Fareham Wheelers CC st
21st Gareth DRIDGE Southdown Velo / Hunters Springs st
22nd Pete MOORE Wightlink-LCM Systems RT st
23rd Shaun SMART Southdown Velo / Hunters Springs st
24th Alex ROBINSON Southdown Velo / Hunters Springs st
25th Mike ANDERSON VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
26th David HARDING JMJcyles st
27th Thomas GOODYER Portsmouth North End CC st
28th Tom MYERS JMJcyles st
29th Neil RICHARDSON Fulon Tri st
30th Paul GILES Portsmouth North End CC st
31st Andy SAYNER i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
32nd Tom COOMBS i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
33rd James VANIERIS Southdown Velo / Hunters Springs st
34th Lili McLEAN Andover Wheelers st
39 Starters
SENIORS~ E/1/2/3/J1/J2/J3 Series Overall
1st Greg MANSELL Team UK Youth 50 mins + 5 laps
2nd Steve WALKLING VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
3rd James LOWSLEY-WILLIAMS Team UK Youth st
4th Anders CHRISTENSEN Pedal Heaven RT st
5th Mitch WEBBER Primera Sports.com st
6th Declan HIGGINS VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
7th James WILSON awcycles.co.uk st
8th Jay EASTWOOD Primera Sports.com @ 1 lap
9th Mike SCOTT Peter Hansford Racing st
10th James JONES Beeline Cycles RT st
11th Jon CANNINGS i-ride.co.uk st
12th Tim ELVERSON Pedal Heaven RT st
13th Joseph DRANE Southdown Velo / Hunters Springs st
14th Toby NEAVE VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
15th Stuart THOMPSON Andover Wheelers st
16th Duncan LANCASHIRE Andover Wheelers st
17th Paul HELYER Blazing Saddles Cycles st
18th Tobyn HORTON Team UK Youth st
19th Jozef METELKE Beeline Cycles RT st
20th Tom KIRK i-ride.co.uk st
21st Jack FERRELL Southdown Velo / Hunters Springs st
22nd Andrew Carter Portsmouth North End CC st
23rd Rob BOLWELL VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
24th George STAINTON-ELLIS i-team Cyclist’s Club / KSL / in Tandem st
25th David BILLINGS Motiv0 RT st
26th John HOLLIER Team Tor 2000 st
33 Starters